14.11.2024 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbył się XIV Kongres Kolejowy, którego organizatorem jest jak co roku Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z magazynem Rynek Kolejowy oraz Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Jak od wielu już lat nie mogło nas tam zabraknąć!
Z ramienia SAFEGE udział wzięli p. Mariusz Szmyd – Z-ca Dyrektor Generalnego, Dyrektor Operacyjny oraz p. Kamila Leśniewska - Dyrektor Regionu Centralnego, Południowego i Wschodniego.
Przemówienia otwierające kongres wygłosili p. Krzysztof Gawkowski - Wiceprezes Rady Ministrów & Minister Cyfryzacji oraz p. Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury. Obaj Panowie wskazywali na fakt, iż rozwój kolei stanowi priorytet obecnego Rządu, a plany inwestycyjne będą realizowane z poszanowaniem praw wszystkich stron procesu. W ramach debaty otwarcia p. Adrian Furgalski - Prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR oraz Przewodniczący Forum Kolejowego Railway Bussiness Forum - dokonał oceny sytuacji rynku kolejowego po przeszło roku od przejęciu władzy przez nowy rząd.
W trakcie rozmów poruszono kwestie nowej strategii rozwoju transportu do 2035 r. w tym kwestie konieczności powołania Funduszu Kolejowego, który zapewni płynności finansowania inwestycji kolejowych, a tym samym inwestycje kolejowe zostaną, w pewnym stopniu uniezależnione od funduszy unijnych.
Podkreślono, że jest to kwestia priorytetowa mając w szczególności na uwadze, że obecne środki z KPO muszą byś wykorzystane do 2026 r. Omówiono problemy rynku, w tym potencjał na ewentualny bum inwestycyjny w kolejnych latach oraz kwestie konieczności opracowania długoletnich planów inwestycyjnych tak, aby było możliwe wykorzystania zbudowanego w ostatnich latach przez Wykonawców potencjału. Wskazano na problemy z niewystarczającą waloryzacją już realizowanych kontraktów, która nie przyczynia się do zachowania równowagi ekonomicznej uczestników rynku.
P. Piotr Malepszak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz p. Piotr Wyborski - Prezes Zarządu PKP PLK SA potwierdzili ogłoszenie w tym roku przetargów na blisko 17 mld złotych (do tej pory ogłoszono przetargi na łączną kwotę 13 mld).
Podkreślono, iż nadrzędnym celem inwestycyjnym powinno być zwiększenie przepustowości linii kolejowych, bezpieczeństwo, jak i przy niewielkich nakładach inwestycyjnych (poprzez rewitalizację istniejących linii) polepszenie parametrów i w konsekwencji skrócenie czasu jazdy.
Jednocześnie potwierdzono realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z komponentem kolejowych w tym w zakresie kolei dużych prędkości.
W trakcie kongresu rozstrzygnięto, również konkursu Dworzec roku 2024 – gdzie nagrodę publiczności zdobył Dworzec w Dąbrowie Górniczej natomiast Dworcem roku 2024 został ogłoszony Dworzec w Zakopanem.
24.10.2024 - w Dzień ONZ - w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyła się XI. edycja konferencji EcoMiasto. Program ten, zainicjowany przez Ambasadę Republiki Francuskiej w Polsce i naszego wieloletniego partnera UNEP/GRID-Warszawa to doskonała platforma dla działań dotyczących zrównoważonego rozwoju miast.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji była rezyliencja miast – kluczowy temat w kontekście zrównoważonego rozwoju i odpowiedzi na coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe.
W gronie prelegentów znaleźli się m. in.: Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska; Franck Boutté, laureat Grand Prix de l’Urbanisme 2022 (który wygłosił key note na tegorocznej konferencji); a także gospodarze – Ambasador Francji w Polsce Etienne de Poncins oraz Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna UNEP/GRID-Warszawa. Nasza firma również była obecna – kwestie środowiskowe są w naszym DNA!
Wzmocnienie rezyliencji miast to wyzwanie wymagające współpracy sektora publicznego, prywatnego i lokalnych społeczności. Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ.
14.11.2024 podpisaliśmy dwie umowy z jedną z wiodących firm logistyki pojazdów na 2 projekty: pełnienie funkcji inspektora nadzoru nad przebudową układu torowego oraz nad budową utwardzenia terenu działek na terminalu intermodalnym - więcej informacji TUTAJ.
15.11.2024 podpisaliśmy umowę z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasami Państwowymi - Nadleśnictwem Sulechów (ponownie) na pełnienie nadzoru inwestorskiego dla “Budowy budynku leśniczówki Sycowice, budynku gospodarczego i altany wraz zagospodarowaniem terenu” w Nadleśnictwie Sycowice (wieś w woj. lubuskim) - więcej informacji TUTAJ.
14.11.2024 podpisaliśmy umowę z PKP PLK S.A. na świadczenie usług polegających na zarządzaniu i sprawowaniu nadzoru nad realizacją zadania „Prace na linii kolejowej nr 281 Oleśnica – Chojnice – Rewitalizacja toru nr 1 wraz z robotami towarzyszącymi w ramach Projektu: Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Dolnego Śląska, ujętego w Krajowym Programie Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032)”. - więcej TUTAJ.